Karciak w stylu Boulle
Karciak to potoczne określenie na stolik do gry w karty oraz do innych gier, złożony przeważnie z dolnej części mieszczącej szufladę lub schowek na akcesoria do gry oraz dwuczęściowej składanej płyty obracanej o 90°, od wierzchu dekoracyjnie zdobionej, a od spodu wyklejanej suknem bądź skórą. Stoliki tego typu powstały we Francji pod koniec XVII w., skąd rozpowszechniły się w Europie w XVIII w., wraz z rosnącą popularnością wszelkiego rodzaju gier karcianych.
Karciak poddawany renowacji w pracowni Alter Novum to najprawdopodobniej XIX-wieczny egzemplarz wyprodukowany we Francji (charakterystyczna markieteria w stylu Boulle o XVII-wiecznej genezie, popularna na meblach wytwarzanych we Francji w epoce Napoleona III), wystawiany na sprzedaż w jednej z międzynarodowych galerii handlujących antykami i przedmiotami do dekoracji wnętrz (fragmentarycznie zachowane metki "Londres Paris Buenos Aires VELAZQUEZ Muebles tapicerias y decoraciones", "Guarda Muebles THOMPSON" oraz "Guarda Meubles E. RIVAS y Cia.").
Renowacja mebla
Stan karciaka przed renowacją był typowy dla mebli ozdobionych markieterią w stylu boulle: markieteria w różnych miejscach na blacie, bokach i nogach wymagała ponownego przyklejenia, pojedyncze pogubione mosiężne fragmenty wymagały rekonstrukcji. Szylkret zachował się w całości. Wymiany, ze względu na nieprzyjemny zapach i liczne dziury wymagało sukno na wewnętrznej stronie blatu. Ponadto naprawy wymagała konstrukcja mebla, w przeszłości rozchwiana i niewłaściwie naprawiona. Po dokonaniu wszelkich koniecznych napraw i rekonstrukcji, mebel został wykończony politurą na wysoki połysk. Okucia, zgodnie z życzeniem właściciela, zostały wyczyszczone i wypolerowane. Sukno na blacie zostało wymienione na nowe, w kolorze klasycznej zieleni.